Opera Software
 1. Lišty
 2. Menu
 3. Panely
 4. Rychlý přístup
 5. Záložky
 6. Pomůcky
 7. Poznámky
 8. Synchronizační služba Opera Link
 9. Blokování obsahu
 10. Ochrana proti podvodným webům
 11. BitTorrent
 12. Zobrazovací módy
 13. Vývojářské nástroje
 14. Nastavení
 15. Pokročilé volby
 16. Skiny
 17. Nápověda Opery: Práce s klávesnicí
 18. Práce s myší
 19. Hlasový modul
 20. Pošta a diskuze
 21. Novinky
 22. Chat
 23. Dialogy
 24. Zálohování souborů Opery

Ochrana proti podvodným webům

Mezi snímky prezentace se přepínejte klávesami Page Down a Page Up

Ochrana proti podvodným webům upozorňuje uživatele na podezřelé webové stránky, které byly nalezeny v databázi známých podvodných (tzv. "phishingových") webů a webů nabízejících "malware", tzn. škodlivý obsah.

Bezpečnostní statut

Při zapnuté ochraně proti podvodným webům je každá požadovaná webová stránka kontrolována, nenachází-li se na neustále aktualizovaném seznamu známých podvodných (phishingových) a malwarových webů. Výsledek kontroly je pak zobrazen jako ikona v pravé části adresového řádku (viz. tabulka níže). Klepnutím na tuto ikonu (či použitím zkratky Alt + Enter ) se otevře dialog s dalšími informacemi a s možností nahlášení navštívené stránky jako podezřelé (s doplňujícím vysvětlením).

Adresový řádek Protokol Stav
HTTPS Maximálně zabezpečený web, ověřený pomocí Extended Validation
HTTPS Zabezpečený web
HTTPS Web používající HTTPS s problémy
HTTP Běžný web
Podvodný web
Jakýkoli Stránka zařazená na seznam podvodných, upozornění na podvod

U zabezpečené stránky (HTTPS) se v pravé části adresového řádku zobrazí ikona zámku, klepnutím na níž zobrazíte informaci o zabezpečení včetně údajů o certifikátu daného webového místa. Zabezpečené weby, které prošly prověřením pomocí tzv. Extended Validation, představují dnes nejvyšší stupeň důvěryhodnosti, neboť byly prověřeny důvěryhodnou třetí stranou.

Je-li webové místo nalezeno na seznamu známých podvodných webů, zobrazí se stránka upozorňující na tuto skutečnost. Vy se můžete rozhodnout, chcete-li přesto takový web navštívit nebo se raději vrátit na svou domovskou stránku. Kontrola proti podvodným webům neovlivňuje rychlost otevírání webových stránek.

Další informace naleznete v článku Opera Fraud Protection (angl.).

Zapnutí/vypnutí ochrany proti podvodným webům

Ochrana proti podvodným webům je ve výchozím nastavení zapnuta, lze ji vypnout/zapnout odznačením/označením volby "Chránit proti podvodným webům (phishingu)" z menu Nástroje > Nastavení... > Pokročilé volby > Zabezpečení.