Opera Software
 1. Lišty
 2. Menu
 3. Panely
 4. Rychlý přístup
 5. Záložky
 6. Pomůcky
 7. Poznámky
 8. Synchronizační služba Opera Link
 9. Blokování obsahu
 10. Ochrana proti podvodným webům
 11. BitTorrent
 12. Zobrazovací módy
 13. Vývojářské nástroje
 14. Nastavení
 15. Pokročilé volby
 16. Skiny
 17. Nápověda Opery: Práce s klávesnicí
 18. Práce s myší
 19. Hlasový modul
 20. Pošta a diskuze
 21. Novinky
 22. Chat
 23. Dialogy
 24. Zálohování souborů Opery

Dialogy

Mezi snímky prezentace se přepínejte klávesami Page Down a Page Up

Tato stránka popisuje některé z dialogů, se kterými se setkáte při používání Opery.

Úvodní dialog

Chcete-li mít při každém spuštění Opery možnost výběru co má Opera při spuštění načíst, vyberte volbu "Zobrazovat úvodní dialog" v Nastavení na kartě Základní údaje. Úvodní dialog bude zobrazen také vždy poté, co dojde k vynucenému nebo neočekávanému ukončení Opery.

Tip: Objeví-li se při spuštění Opery problémy, pokuste se spustit Operu bez načítání jakéhokoli obsahu.

Dialog relací

Máte-li v Opeře otevřeno více listů nebo aplikačních oken, můžete adresy v nich zobrazených webových stránek uložit na disk jako tzv. "relaci". To Vám umožní později (při spuštění Opery nebo kdykoli během prohlížení jiné relace) načtením uloženého souboru relace otevřít znovu všechny listy a aplikační okna s obsahem stejným jako při vytvoření souboru relace.

Výmaz soukromých dat

Tento dialog Vám umožní smazat informace o Vašich internetových aktivitách, sdílíte-li počítač s jinými uživateli. Buďte však opatrní, abyste nesmazali některá důležitá data.

Upozornění: Po výmazu soukromých dat budete muset znovu zadávat hesla i některá webová nastavení.

Více informací o zabezpečení a soukromí na sdílených počítačích

Přizpůsobení vzhledu

Toto je dialog, v němž můžete úplně změnit vzhled a rozmístění ovládacích prvků Opery.

Skin Změna vzhledu Opery a aplikace barevného schématu jediným klepnutím myši
Panely Výběr panelů, které chcete zobrazit a umístění, kde je chcete zobrazit
Lišty Výběr lišt, které chcete zobrazit a kde je chcete zobrazit
Tlačítka Úprava lišt, přidání, odstranění tlačítek a ostatních prvků (vyhledávacích polí), aby lišty vyhovovaly Vašim potřebám

Nahlášení problematického webu

Některé weby a webové služby nefungují v Opeře přesně tak, jak byste očekávali. Důvodem může být zaměření webové služby a její odladění na funkčnost pouze v některém jiném prohlížeči.

Pokud se web v Opeře nezobrazí nebo nechová korektně, upozorněte nás použitím dialogu "Nahlásit problematický web". Tento dialog vyvoláte stejnojmennou volbou z menu Nápověda, zatímco máte jako aktivní otevřenou problematickou webovou stránku. K hlášení je vhodné připojit Váš stručný popis problému a zařazení do kategorie z hlediska závažnosti (použitelnosti stránek v Opeře).

S hlášením současně odcházejí některé údaje o konfiguraci Vašeho počítače, které mohou pomoci najít řešení problému. Po klepnutí na tlačítko "Podrobnosti »" si budete moci prohlédnout údaje o konfiguraci, které mají být odeslány.

Pokud jste přesvědčeni, že jste nalezli chybu prohlížeče Opera, která způsobuje nefunkčnost některých stránek, nahlaste, prosím, Váš nález jako chybu výrobci.

Stažení souboru

Dialog stažení souboru se objeví, stahujete-li nějaký soubor.

Klepnutím na tlačítko "Otevřít" uložíte soubor do vybrané složky pro stahování a po stažení jej spustíte.

Klepnutím na tlačítko "Uložit" vyberte složku, do níž chcete soubor uložit. Po dokončení přenosu můžete soubor otevřít poklepáním na něj v panelu Přenosy.

Poznámka: Před spuštěním souborů stažených z Internetu doporučujeme použít antivirový program!

Více informací o nastavení stahování

Mazání zpráv

Pokud smažete zprávu z běžného filtru, není tato zpráva zcela smazána, ale jen přesunuta do Koše. Chcete-li smazanou zprávu obnovit, otevřete Koš a klepněte na tlačítko "Obnovit smazané".

Chcete-li smazat zprávu trvale, smažte ji z Koše. Chcete-li smazat všechny zprávy nacházející se v Koši, klepněte pravým tlačítkem myši v panelu Pošta a vyberte z menu volbu "Vyprázdnit Koš".

Upozornění na certifikát

Certifikáty slouží k ověření, zda je bezpečné používání služeb konkrétního webu. Většina časově omezených certifikátů, se kterými se v budoucnu setkáte, bude zřejmě platná a můžete je proto používat bez obav.

Pokud Opera zjistí, že s certifikátem něco není v pořádku, zobrazí se dialogové okno, které Vás na tuto skutečnost upozorní. Takový certifikát sice můžete také přijmout, ale nelze zcela zaručit bezpečnost dané webové služby.

Certifikát serveru vypršel

Některé certifikáty (například kreditní karty) mají stanoveno období platnosti a po jeho uplynutí musí být řádným způsobem správcem webu obnoveny.

Použití expirovaného certifikátu (tzn. s prošlou dobou platnosti) nemusí nutně znamenat snížení bezpečnosti, ale uvažte, jaký web navštěvujete a jak dlouho je již certifikát neplatný.

Chybné jméno certifikátu

Certifikát je určen jen pro použití na určitém webu a k tomu je také certifikační autoritou vydáván. Weby si proto nemohou certifikáty mezi sebou libovolně vyměňovat, neboť by to porušilo základní smysl jejich používání.

Z tohoto důvodu nelze doporučit přijetí jiného certifikátu než takového, který náleží navštívenému webu.

Vystavitel certifikátu nebyl nalezen

Certifikáty jsou vydávány certifikačními autoritami. Například zabezpečená verze webu Univerzity v Oslo je ověřena organizací Thawte.

Pokud vystavitel certifikátu není uveden ve Vašem seznamu certifikačních autorit, nedoporučujeme Vám certifikát přijímat bez toho, aniž byste měli dostatek informací o důvěryhodnosti daného webu.

Některé certifikáty mohou být podepsány pouze osobou či organizací současně provozující daný web (nikoli tedy certifikační autoritou). Použití takového certifikátu -podepsaného například zaměstnavatelem- lze považovat za bezpečné.

Víte-li nepochybně, že určitý vystavitel je důvěryhodný a chcete-li považovat veškeré weby ověřené tímto vystavitelem za bezpečné, nainstalujte si certifikát tohoto vystavitele. Tím bude vystavitel zařazen do seznamu Vašich certifikačních autorit.

Tip: Pokud si chcete prohlédnout Váš seznam certifikačních autorit, klepněte v kategorii Zabezpečení na tlačítko .

Více informací o soukromí a zabezpečení