Pomoc Opery

Zaufane witryny

Bezpieczeństwo przeglądarki zależy od ustalenia tożsamości osób i organizacji chcących prowadzić interesy za pośrednictwem Internetu oraz od udostępnienia im bezpiecznego kanału umożliwiającego tę działalność. Zabezpieczeniami oferowanymi przez Operę można zarządzać za pomocą preferencji bezpieczeństwa.

Lista zaufanych witryn, podobnie jak Ochrona przed oszustwami i złośliwym oprogramowaniem, służy do ochrony przed wyłudzaniem poufnych danych i przed złośliwym oprogramowaniem. Jednak podczas gdy działanie ochrony przed oszustwami i złośliwym oprogramowaniem zależy od czarnej listy tworzonej przez firmy zewnętrzne, lista zaufanych witryn jest zarządzana przez Ciebie. W oknie „Zaufane witryny” dostępne są dwie karty:

Rozszerzenia
Rozszerzenia mogą być instalowane tylko z witryn wymienionych na karcie „Rozszerzenia”.
Bezpieczne hosty wewnętrzne
Zewnętrzne serwery mogą przekierowywać na komputery znajdujące się w intranecie tylko wtedy, jeśli komputery te znajdują się na liście „Bezpieczne hosty wewnętrzne”.

Dodawanie zaufanych witryn

Aby dodać źródło do listy zaufanych witryn:

  1. Z menu wybierz Ustawienia > Preferencje> Zaawansowane > Bezpieczeństwo.
  2. Kliknij przycisk „Zaufane witryny”.
  3. Wybierz odpowiednią kartę: Rozszerzenia lub Bezpieczne hosty wewnętrzne
  4. Kliknij „Dodaj” i wpisz adres witryny. Możesz też edytować dodane wcześniej wpisy lub je usuwać.

Rozszerzenia

Jeśli podejmiesz próbę zainstalowania rozszerzenia z witryny, która nie znajduje się na karcie „Rozszerzenia” okna „Zaufane witryny”, instalacja zostanie zablokowana i pojawi się ostrzeżenie: „Ze względów bezpieczeństwa rozszerzenia można instalować tylko z witryny addons.opera.com i z innych zaufanych witryn. Zaufane witryny można określić w preferencjach bezpieczeństwa.” Jeśli nadal będziesz chciał zainstalować to rozszerzenie, dostępne będą dwie możliwości:

W domyślnej konfiguracji, rozszerzenia i ich aktualizacje mogą być instalowane tylko z następujących witryn:

Bezpieczne hosty wewnętrzne

W domyślnej konfiguracji nie zdefiniowano żadnych bezpiecznych hostów wewnętrznych.

Podobne tematy

Zobacz też: Prywatność i bezpieczeństwo w Operze