Pomoc Opery

Widżety Opery

Ważna informacja: począwszy od Opery 12, Widżety Opery zostały wyłączone w domyślnej konfiguracji dla nowych użytkowników. Nie pracujemy już nad rozwojem Widżetów Opery. Zachęcamy wszystkich deweloperów do przenoszenia ich rozwiązań na platformę rozszerzeń.

Wciąż możesz reinstalować widżety, ale pamiętaj, że widżety w tej postaci zostaną wycofane. Tylko widżety przeniesione na platformę rozszerzeń będą wspierane długoterminowo.

Widżety są aplikacjami działającymi na bazie technologii przeglądarki internetowej. Dostępne są różnorodne widżety, takie jak prognoza pogody, gry, zegary, słowniki, odtwarzacze multimedialne.

W wersjach wcześniejszych od Opery 10.50 widżety były mocno związane z interfejsem użytkownika przeglądarki. Zamknięcie Opery powodowało zamykanie wszystkich widżetów. Opera Widgets (Widżety Opery) to technologia uwalniająca widżety z interfejsu użytkownika przeglądarki i pozwalająca na uruchamianie ich jako zwykłych aplikacji. Technologia Opera Widgets umożliwia otwieranie widżetów bez wcześniejszego uruchamiania przeglądarki. Opera musi być zainstalowana w systemie, ponieważ widżety działają na bazie silnika widżetów, ale poza tym widżety są całkowicie samodzielnymi aplikacjami. Aby podkreślić ten status widżetów, Opera udostępnia je poprzez menu aplikacji, w którym znajdują się wszystkie pozostałe aplikacje.

Instalacja widżetów

Aby znaleźć i zainstalować wybrany widżet, przejdź do http://widgets.opera.com/. Wybierz widżet i kliknij przycisk „Zainstaluj”. Nastąpi otwarcie kreatora instalacji widżetów, który poprowadzi Cię przez proces instalacji. Jeśli nie dokonasz żadnych zmian, kreator utworzy elementy w menu programów menu Start, na pulpicie oraz na pasku szybkiego uruchamiania, obok innych aplikacji.

Usuwanie widżetów

Widżety usuwa się z systemu tak samo, jak każdą inną aplikację.

Menu kontekstowe

Możesz przeciągać widżety i umieszczać je w dowolnym miejscu swojego ekranu. Kliknij widżet prawym przyciskiem myszy, aby wyświetlić menu kontekstowe z dodatkowymi opcjami konfiguracji, takimi jak położenie i powiększenie, ustawienia, narzędzia deweloperskie i zamykanie.

Dowiedz się więcej