Pomoc Opery

Magazyn

Aplikacje offline

Aplikacje offline stworzono z myślą o tym, aby Twoje ulubione serwisy online, takie jak webmail, były dostępne także wtedy, gdy jesteś offline. Oczywiście w takim wypadku nie ma możliwości wysyłania wiadomości, ale można czytać stare wiadomości oraz tworzyć nowe, które będzie można wysłać po uzyskaniu połączenia.

Aby korzystać z witryny WWW w trybie offline, wymagany jest dostęp do wielu jej zasobów, takich jak kod HTML, CSS i JavaScript, które określają układ oraz działanie strony. Niezbędny jest też oczywiście dostęp do danych związanych z kontem użytkownika, np. w przypadku witryny webmail są to wiadomości e-mail. Twórcy przeglądarek internetowych mają do dyspozycji następujące specyfikacje:

Dwie pierwsze z tych specyfikacji dotyczą przechowywania danych, a ostatnia – przechowywania zasobów odpowiedzialnych za układ oraz działanie witryn. Witryny korzystające z tych specyfikacji udostępniają swoje zasoby, gdy użytkownik pracuje w trybie online i zapisują je w jego komputerze.

Proszę zauważyć, że infrastruktura aplikacji offline jest przydatna nie tylko w trybie offline, ale również podczas pracy online, gdyż zmniejsza zapotrzebowanie na kontakt z serwerem. Aplikacje offline przyspieszają przeglądanie w trybie online tak, jak pamięć podręczna przeglądarki.

Magazyn

Ustawienia > Preferencje > Zaawansowane > Magazyn

Strony WWW korzystające z magazynu stałego

Możesz zarządzać listą witryn przechowujących dane w Twoim komputerze zgodnie z wymienionymi powyżej wymaganiami. Wybierz witrynę i kliknij „Usuń”, aby usunąć powiązane z nią dane i zasoby. Kliknij „Wyczyść wszystko”, aby usunąć wszystkie zasoby.

Używaj pamięci podręcznej aplikacji

Domyślnym ustawieniem jest „Tak”. Pamięć podręczna aplikacji jest przydatna zarówno podczas pracy w trybie online, jak i offline, więc zalecamy pozostawienie takiego ustawienia. Wybierz „Nie”, aby wyłączyć przechowywanie zasobów webowych, lub „Zawsze pytaj”, jeśli chcesz, aby każda witryna prosiła o Twoją zgodę na przechowywanie zasobów.

Podobny temat