Pomoc Opery

Historia

„Historią” nazywane są wszystkie odwiedzone ostatnio strony WWW. Opera przechowuje informacje o tych stronach, dzięki czemu możesz do nich szybko powrócić. Najprostszym sposobem korzystania z historii przeglądania jest używanie przycisku „Wstecz” (), ale nie jest to sposób jedyny. Strony przechowywane w historii możesz przeszukiwać na podstawie dat ostatnich odwiedzin lub na podstawie zawartych w nich treści.

Jeśli jest to możliwe, strony historii przechowywane są w pamięci podręcznej. Aby wyświetlić zawartość pamięci podręcznej, wpisz w polu adresu opera:cache. Elementy historii usuwane są z pamięci podręcznej zgodnie z ustawieniami wybranymi w oknie preferencji.

Historia jest chronologiczna

Aby wyświetlić historię globalną, wpisz w polu adresu opera:history. Możesz również otworzyć panel „Historia” (skrót: Ctrl + H), w którym historia podzielona jest na kategorie: „Dzisiaj”, „Wczoraj”, „Wcześniej w tym tygodniu”, „Wcześniej w tym miesiącu” oraz „Dawniej”.

Podczas przeglądania, na podstawie pełnego tekstu odwiedzanych stron WWW, Opera tworzy bazę danych, w której można wyszukiwać. Aby uzyskać dostęp do tej bazy, wpisz słowo kluczowe (dowolne hasło występujące na szukanej stronie) w polu adresu przeglądarki lub w polu „Znajdź” panelu „Historia”. Te same dane dostępne są na stronie opera:historysearch.

Historia wpisanych adresów

Historia wpisanych adresów jest szczególną kategorią historii – obejmuje tylko adresy wpisane bezpośrednio w polu adresu. Nie są w niej zapisywane adresy odwiedzane np. w wyniku klikania odnośników. Historię wpisanych adresów możesz wyświetlić klikając strzałkę dostępną po prawej stronie pola adresu lub, jeśli pole adresu jest aktywne, naciskając klawisz „strzałka w dół” na klawiaturze. Usługa Opera Link umożliwia współdzielenie historii wpisanych adresów pomiędzy różnymi komputerami i urządzeniami.

Preferencje

Ustawienia > Preferencje > Zaawansowane > Historia

Zapamiętywanie odwiedzanych adresów i autouzupełnianie.

Możesz określić maksymalną liczbę odwiedzonych adresów, które mają być zapamiętane przez Operę. Pamiętaj jednak, że bardzo duża historia może spowodować dłuższe uruchamianie Opery.

Aby usunąć historię globalną, naciśnij Wyczyść.

Zapamiętywanie treści odwiedzanych stron

Włączenie opcji „Zapamiętuj treść odwiedzanych stron” aktywuje funkcję pełnego tekstowego przeszukiwania historii.

Podobne tematy