Pomoc Opery

Geolokalizacja

Czym jest geolokalizacja? Dlaczego geolokalizacja jest przydatna?

Geolokalizacja jest procesem określania Twojego położenia na Ziemi. Choć koncepcja geolokalizacji jest często wiązana z techniką GPS, istnieje więcej sposobów określenia Twojego położenia, gdy korzystasz z Internetu. Na przykład Twój adres internetowy (adres IP) może być wykorzystany do przybliżonego określenia, gdzie jesteś, nawet bez stosowania zaawansowanych technik geolokalizacji.

Przypuśćmy, że chcesz określić swoje położenie precyzyjniej, niż jest to możliwe dzięki wykorzystaniu Twojego adresu IP. Na przykład witryna może potrzebować informacji o Twoim położeniu, aby wyświetlić mapę okolicy albo odnaleźć pobliską restaurację lub hotel. Przeglądarka Opera może wysłać witrynie przybliżone informacje o Twoim położeniu dzięki Usługom Geolokalizacyjnym Google (ang. Google Location Services – GLS). Opera zawsze będzie prosić o wyrażenie zgody, a Twoja prywatność zawsze będzie respektowana.

Jak włączyć geolokalizację?

Gdy odwiedzasz witrynę udostępniającą usługi oparte na określaniu położenia użytkownika, musi ona poprosić o dostęp do informacji o Twoim położeniu. Opera wyświetla wtedy okno dialogowe połączone z plakietką na pasku adresu i prosi Cię o zezwolenie lub odmowę dostępu. Czy chcesz pozwolić witrynie na uzyskanie informacji o tym, gdzie się znajdujesz? Możesz wybrać jedną z następujących opcji dostępu:

Zawsze zezwalaj (domyślna)
Kamera będzie zawsze dostępna dla tej witryny
Zezwól tylko teraz
Kamera będzie dostępna tymczasowo, do czasu zamknięcia przeglądarki lub odświeżenia strony. Podczas kolejnej wizyty na witrynie pytanie o dostęp do kamery zostanie wyświetlone ponownie.
Odmów
Kamera nigdy nie będzie dostępna. Pytanie o dostęp do kamery nie będzie już wyświetlane podczas kolejnych odwiedzin witryny.

Naciśnij „OK”, aby potwierdzić wybraną opcję, lub „Anuluj”, aby zamknąć okno dialogowe. Jeśli wybierzesz „Anuluj”, pytanie o dostęp do kamery zostanie wyświetlone ponownie podczas kolejnej wizyty na witrynie.

Gdy zezwolisz na dostęp, zostaną wyświetlone warunki korzystania z usług geolokalizacyjnych Google. Jeśli wyrazisz na nie zgodę, usługa zostanie aktywowana. Wskaźnik geolokalizacji wyświetlany jest na plakietce paska adresu.

Jeśli za pierwszym razem nie wyrazisz zgody na dostęp, ale później zmienisz zdanie, przejdź do Ustawienia > Preferencje > Zaawansowane > Sieć i zaznacz opcję „Włącz geolokalizację”.

Jak wyłączyć geolokalizację?

Aby wyłączyć geolokalizację na konkretnej witrynie, przejdź na tę witrynę i kliknij plakietkę paska adresu. W oknie „Ustawienia dostępu” wybierz „Odmów”.

Aby całkowicie wyłączyć geolokalizację, przejdź do Ustawienia > Preferencje > Zaawansowane > Sieć i odznacz opcję „Włącz geolokalizację”.

Jak działa geolokalizacja? Jak dobrze działa?

To zależy od urządzenia i sposobu, w jaki łączy się ono z Internetem.

Jeśli urządzenie jest komputerem desktopowym, bez połączenia bezprzewodowego, do określenia jego położenia wykorzystywany jest adres IP i wynik jest raczej niedokładny.

W celu określenia położenia notebooka lub innego urządzenia bezprzewodowego, Opera może dodatkowo wysłać następujące informacje z najbliższego punktu dostępowego Wi-Fi:

Baza danych znanych punktów dostępowych Wi-Fi oraz ich zmierzonych sił sygnałów daje całkiem precyzyjne dane o położeniu. Powodzenie tej metody w dużym stopniu zależy od koncentracji znanych punktów dostępowych.

Jeśli urządzenie jest podłączone do sieci komórkowej, dane geolokalizacyjne mogą zawierać identyfikatory najbliższych stacji bazowych i informacje o sile ich sygnałów. Jeśli urządzenie ma wbudowaną obsługę GPS, położenie może być ustalone za pomocą techniki GPS.

Do określenia położenia urządzenia mogą być użyte dowolne lub wszystkie z powyższych metod, jeśli tylko urządzenie ma wystarczającą łączność. W dalszym tekście określamy te dane jako „informacje o położeniu”.

Jak poznam, że strona korzysta z informacji o położeniu?

Gdy po raz pierwszy odwiedzisz stronę korzystającą z danych geolokalizacyjnych, Opera wyświetli odpowiednią informację, a Ty zdecydujesz, czy chcesz zezwolić na wysłanie informacji o położeniu, czy też nie. Następnie na plakietce paska adresu tej strony zostanie wyświetlony wskaźnik geolokalizacji. Jeśli klikniesz plakietkę i wybierzesz „Ustawienia dostępu”, zostaną wyświetlone trzy opcje: „Zawsze zezwalaj”, „Zezwól tylko teraz” i „Odmów”.

Jak chroniona jest moja prywatność?

Za każdym razem, gdy strona żąda danych geolokalizacyjnych, Opera wyświetla odpowiednią informację i umożliwia dokonanie wyboru, czy chcesz zezwolić na wysłanie informacji o położeniu, czy też nie.

Za Twoją zgodą Opera przekazuje dane o położeniu usługom geolokalizacyjnym Google i wysyła stronie przybliżone informacje o szerokości i długości geograficznej. Opera nie przechowuje informacji o położeniu, nie są też tworzone żadne ciasteczka. Za każdym razem, gdy wymagane są informacje o Twoim położeniu, informacje o położeniu są ponownie określane.

W skład danych przekazywanych usługom Google wchodzą informacje o położeniu oraz o nadanym przez Google losowym identyfikatorze klienta (opera:config#Geolocation|AccessToken), który wygasa po upływie dwóch tygodni. Identyfikator klienta wykorzystywany jest do rozróżniania żądań, a nie do identyfikacji użytkownika. Dane przekazywane usługom Google są zarządzane zgodnie z Polityką Prywatności Google.

Informacje o położeniu wysyłane do witryny są zarządzane zgodnie z polityką prywatności tej witryny. Obowiązkiem witryny jest rozporządzanie tymi informacjami zgodnie ze specyfikacją W3C: Geolocation API Specification.

Zobacz też: Oświadczenie o ochronie prywatności