Pomoc Opery

Ochrona przed oszustwami i złośliwym oprogramowaniem

Funkcja ochrony przed oszustwami i złośliwym oprogramowaniem ostrzega przed podejrzanymi stronami WWW. Otwierane strony sprawdzane są w bazie witryn znanych z oszukańczej działalności („phishingu”) i oferowania złośliwego oprogramowania („malware”). Wpisując wrażliwe dane zawsze sprawdzaj, czy na plakietce bezpieczeństwa znajduje się kłódka.

Status bezpieczeństwa

Przy włączonej ochronie przed oszustwami i złośliwym oprogramowaniem, każda otwierana strona sprawdzana jest przez filtr antyphishingowy oraz przez filtr wykrywający witryny zawierające złośliwe oprogramowanie, a status strony wyświetlany jest w postaci plakietki znajdującej się w lewej części pola adresu. Plakietki, wraz z opisem ich znaczenia, przedstawiono w poniższej tabeli. Aby wyświetlić dodatkowe informacje, kliknij plakietkę bezpieczeństwa.

Plakietka bezpieczeństwa Status strony
Zaufana
Połączenie zabezpieczone z potwierdzoną tożsamością
Zabezpieczona
Połączenie zabezpieczone
Web
Zwykła witryna WWW
Turbo
Witryna przyspieszona przez Opera Turbo
Lokalna
Plik lub folder z Twojego komputera
Możliwość oszustwa
Witryna znajdująca się na czarnej liście; ostrzeżenie przed oszustwem
Złośliwe oprogramowanie
Witryna znajdująca się na czarnej liście; ostrzeżenie przed złośliwym oprogramowaniem

Jeśli połączenie jest zabezpieczone, na plakietce bezpieczeństwa wyświetlana jest kłódka oznaczająca, że nikt inny nie może zobaczyć danych przesyłanych pomiędzy tobą, a witryną. Proces EV (Extended Validation) może być używany do weryfikacji tożsamości właścicieli witryny.

Jeśli witryna znajduje się na czarnej liście, zostanie wyświetlona strona z ostrzeżeniem. Użytkownik może podjąć decyzję, czy chce odwiedzić witrynę, czy też przejść bezpiecznie do poprzedniej strony. Funkcja ochrony przed oszustwami i złośliwym oprogramowaniem nie powoduje opóźnień w otwieraniu stron WWW.

Włączanie i wyłączanie funkcji ochrony przed oszustwami i złośliwym oprogramowaniem

W domyślnej konfiguracji przeglądarki funkcja ochrony przed oszustwami i złośliwym oprogramowaniem jest włączona. Można ją wyłączyć lub włączyć w oknie preferencji Ustawienia > Preferencje > Zaawansowane > Bezpieczeństwo odznaczając lub zaznaczając opcję „Włącz ochronę przed oszustwami i złośliwym oprogramowaniem”.

Zgłaszanie problemów z witrynami

Jeśli trafisz na witrynę, która Twoim zdaniem jest oszustwem lub zawiera złośliwe oprogramowanie, a nie znajduje się na czarnej liście w szczegółach dotyczących bezpieczeństwa, możesz ją zgłosić.

  1. Kliknij plakietkę w polu adresu.
  2. Kliknij przycisk „Szczegóły”.
  3. Wybierz opcję na karcie „Ochrona przed oszustwami”.
  4. Kliknij przycisk „Zgłoś witrynę”, a następnie kliknij „OK”.

Podobne tematy

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie i prywatności w Operze.