Pomoc Opery

Rozszerzenia

Rozszerzenia umożliwiają dodawanie do Opery funkcji, które nie są dostępne w domyślnej instalacji. W przeciwieństwie do Widżetów Opery, rozszerzenia działają wewnątrz przeglądarki, ale ich zachowanie i wygląd mogą być bardzo różne. Rozszerzenie może wyglądać jak przycisk, albo działać w tle.

Odwiedź katalog rozszerzeń, aby poczytać o rozszerzeniach i z szerokiej oferty wybrać te, które uznasz za przydatne.

Rozszerzenia można instalować, odinstalowywać i wyłączać korzystając z menedżera rozszerzeń. Aby otworzyć menedżera rozszerzeń, z menu wybierz Rozszerzenia > Zarządzaj rozszerzeniami.

Instalacja rozszerzeń

W katalogu rozszerzeń dostępnych jest wiele rozszerzeń:

Znajdź rozszerzenie, z którego chcesz korzystać, i kliknij przycisk „Install”(„Zainstaluj”).

Rozszerzenia umieszczane są w plikach z rozszerzeniem „.oex”. Kliknięcie pliku tego typu powoduje otwarcie okna instalacji rozszerzenia.

Wyłączanie lub odinstalowywanie rozszerzeń

Rozszerzenie można wyłączyć lub odinstalować w menedżerze rozszerzeń. Z menu wybierz Rozszerzenia > Zarządzaj rozszerzeniami. Znajdź rozszerzenie i kliknij „Wyłącz” lub „Odinstaluj”.

Ustawienia rozszerzeń

Ustawienia rozszerzeń można zmieniać w menedżerze rozszerzeń. Znajdź rozszerzenie i kliknij dostępny po prawej stronie przycisk ustawień. Zawartość okna preferencji może być różna, w zależności od typu rozszerzenia.

W ustawieniach rozszerzeń dostępne są również opcje dotyczące prywatności. W domyślnej konfiguracji rozszerzenia mogą być uruchamiane na stronach zabezpieczonych (HTTPS), ale są blokowane na kartach prywatnych. Aby zmienić te ustawienia, z menu ustawień wybierz „Prywatność”.

Podobne tematy