Pomoc Opery

Czat

Wbudowany w Operę klient IRC wyposażony jest we wszystkie istotne funkcje niezbędne do łatwej komunikacji.

Czatowanie

Aby po raz pierwszy dołączyć do kanału:

 1. Wybierz polecenie Konta poczty i czatu
 2. Kliknij „Dodaj” i wybierz „Czat (IRC)”.
 3. Wpisz swoje imię i nazwisko (lub inne dane, jeśli chcesz zachować prywatność) oraz adres e-mail.
 4. Wpisz pseudonim (nick), który ma być wyświetlany przy Twoich wypowiedziach. Na niektórych serwerach długość pseudonimu może być ograniczona do 9 znaków.
 5. Wybierz serwer IRC, z którym chcesz się połączyć.
 6. Kliknij „Zakończ”, aby utworzyć konto. Opera automatycznie pobierze z serwera listę kanałów, a następnie wyświetli ją w oknie kanałów.
 7. Z listy wybierz kanał, klikając go dwukrotnie. Aby uzyskać więcej informacji, zobacz Szukanie kanału IRC.
 8. Pojawi się nowa karta z paskiem narzędzi i oknem czatu.
  • W głównej części okna wyświetlane są rozmowy osób znajdujących się na kanale.
  • Liczba osób oraz temat kanału wyświetlane są w górnej części okna.
  • Lista osób obecnych na kanale wyświetlana jest w prawej części okna. Pseudonimy oznaczone czcionką pogrubioną należą do operatorów – użytkowników o specjalnych uprawnieniach administracyjnych.
 9. Aby odezwać się na kanale, napisz wiadomość w polu znajdującym się w dolnej części okna i naciśnij Enter. Na pasku narzędzi czatu dostępny jest przycisk „Buźki” pozwalający na szybkie wstawianie emotikon. Zobacz też: Skróty i buźki w oknie czatu.

Uwaga: jeżeli na kanele znajduje się wielu użytkowników, Twoja wiadomość może zostać dostarczona i wyświetlona z pewnym opóźnieniem.

Szukanie kanału IRC

Aby wyświetlić listę wszystkich dostępnych kanałów, kliknij przycisk „Wyświetl kanały” dostępny na pasku narzędzi.

Wszystkie kanały, do których dołączyłeś, są zapamiętywane i wyświetlane w grupach odpowiednich serwerów na panelu „Czat”. Aby dołączyć do kanału, wystarczy kliknąć jego nazwę.

Korzystanie z czatu

Czynność Jak ją wykonać
Zwrócenie czyjejś uwagi na siebie Rozpocznij wiadomość od pseudonimu wybranej osoby. Wpisz pierwsze litery pseudonimu i naciśnij klawisz Tab, aby skorzystać z autouzupełniania. Wpisanie pseudonimu spowoduje wyeksponowanie Twojej wiadomości na ekranie wybranej osoby w większości klientów IRC.
Oznaczenie wymawianej „czynności” Wpisz „/me”, a następnie nazwę czynności, np. „/me sings”. Wymawiane czynności wyświetlane są w kolorze purpurowym.
Zmiana pseudonimu (nazwy) Kliknij Zmień pseudonim i wpisz nową nazwę.
Aktualizacja statusu Kliknij przycisk statusu dostępny na pasku narzędzi i wybierz status. Zmiana statusu może się przydać, gdy rozmawiasz przez telefon lub musisz na chwilę odejść od komputera.
Rozpoczęcie rozmowy prywatnej Kliknij pseudonim dwukrotnie lub kliknij go raz prawym przyciskiem myszy. Podczas rozmowy prywatnej wyświetlany jest mały pasek narzędzi, na którym dostępne są polecania znajdujące się również w menu kontekstowym listy pseudonimów.
Przyjęcie rozmowy prywatnej Gdy ktoś wyśle do Ciebie prywatną wiadomość rozpoczynającą rozmowę, nastąpi otwarcie nowej karty, której tytułem będzie pseudonim osoby inicjującej. Kliknij tę kartę i rozmawiaj.
Uzyskanie informacji o uczestniku kanału Kliknij prawym przyciskiem myszy pseudonim dostępny na liście i z menu kontekstowego wybierz „Kim jest”.
Zapis lub modyfikacja danych kontaktu Aby połączyć pseudonim osoby z jej danymi na Twojej liście kontaktów, wybierz „Dodaj pseudonim do kontaktu”. Od tego momentu jej pseudonim będzie wyświetlany na panelu czatu, gdy tylko zaloguje się do tego samego serwera. Możesz kliknąć pseudonim, aby rozpocząć roamowę prywatną. Aby dowiedzieć się, jak zmienić inne dane, przeczytaj rozdział Zmiana właściwości kontaktu w przewodniku po Opera Mail.
Wysłanie wiadomości e-mail Kliknij pseudonim prawym przyciskiem myszy i wybierz „Wyślij e-mail”. Będzie to możliwe, jeśli dodałeś do kontaktu adres e-mail. Aby uzyskać więcej informacji, przeczytaj rozdział Zarządzanie kontaktami z kanałów IRC w przewodniku po Opera Mail.
Wysłanie pliku Kliknij prawym przyciskiem myszy pseudonim dostępny na liście i z menu kontekstowego wybierz „Wyślij plik”.

Tworzenie kanału IRC

Aby utworzyć własny kanał i zostać jego operatorem, kliknij dostępny na pasku narzędzi przycisk „Wyświetl kanały” i wpisz nazwę kanału, który chcesz utworzyć. Nazwy kanałów nie mogą się powtarzać, więc jeśli wybrana przez Ciebie nazwa jest zajęta, musisz wybrać inną. Jeśli kanał, którego nazwę wpiszesz, już istnieje – dołączysz do niego jako zwykły użytkownik.

Ustawienia kanału

Na niektórych kanałach tematy, widoczność na liście czatu oraz ochrona hasłem mogą być zmieniane tylko przez operatorów. Kliknij dostępny na pasku narzędzi przycisk „Właściwości”, aby sprawdzić, czy masz uprawnienia do zmiany tych ustawień.

Operator kanału

Gdy utworzysz nowy kanał, automatycznie zostaniesz jego operatorem. W menu kontekstowym listy pseudonimów znajduje się do podmenu „Kontrola” dostępne jedynie dla operatorów. Operator może:

Właściwości konta

Przejdź do Konta poczty i czatu, aby dostosować dodatkowe ustawienia, takie jak:

Możesz utworzyć dowolną liczbę kont, dzięki czemu możesz łączyć się jednocześnie z wieloma serwerami IRC.

Skróty i buźki w oknie czatu

Polecenia

Większość czynności związanych z IRC możesz wykonać korzystając z przycisków dostępnych na pasku narzędzi oraz z menu. Jeżeli wolisz wprowadzać polecenia ręcznie, możesz użyć standardowych poleceń IRC. Najczęściej używane polecenia:

Emotikony

Aby nadać rozmowom charakteru, możesz korzystać z buziek dostępnych na pasku narzędzi. Jeśli wolisz, możesz dodawać buźki za pomocą skrótów.

Graficzna Tekstowa Opis
 • :)
 • :-)
 • =)
Szczęśliwy, zadowolony
 • :(
 • :-(
Nieszczęśliwy, zmartwiony
 • ;)
 • ;-)
Z przymrużeniem oka
 • :o
 • :-O
Zaskoczony, zdziwiony
 • :D
 • :-D
Uśmiechnięty od ucha do ucha, szczerzący zęby
 • 8-)
 • 8-D
Jestem świetny!
 • :|
 • :-|
Obojętny
:'( Płaczący
 • :@
 • :-@
Zły, rozzłoszczony, gniewny
 • :p
 • :-P
Bezczelny, pyskaty
'< Zgryźliwy

Podobny temat