Opera Software
 1. Paski narzędzi
 2. Menu
 3. Panele
 4. Szybkie wybieranie
 5. Zakładki
 6. Rozszerzenia
 7. Widżety Opery
 8. Notatki
 9. Geolokalizacja
 10. Opera Link
 11. Opera Turbo
 12. Opera Unite
 13. Blokowanie zawartości
 14. Ochrona przed oszustwami i złośliwym oprogramowaniem
 15. BitTorrent
 16. Tryby wyświetlania
 17. Narzędzia deweloperskie
 18. Preferencje
 19. Zaawansowane
 20. Skórki
 21. Skróty klawiaturowe
 22. Mysz
 23. Funkcje głosowe
 24. Poczta i grupy dyskusyjne
 25. Kanały informacyjne
 26. Czat
 27. Okna dialogowe
 28. Automatyczna aktualizacja
 29. Tworzenie kopii zapasowej

Narzędzia deweloperskie

Aby przejść do następnego lub poprzedniego slajdu, naciśnij Page Down lub Page Up.

Jakie narzędzia deweloperskie oferuje Opera?

W skład Opery wchodzi kilka narzędzi ułatwiających pracę twórców stron WWW.

Zapoznaj się również ze stroną Opera Developer Tools (po angielsku).

Czym jest Opera Dragonfly?

Opera Dragonfly jest narzędziem przeznaczonym do projektowania oraz debugowania lokalnych i zdalnych stron WWW. Oferuje widok DOM stron WWW oraz podświetlanie elementów. Możesz krokowo wykonywać kod JavaScript i szybko przeglądać zmiany w kodzie CSS. Możesz też debugować rozszerzenia i widżety oraz analizować wpływ aplikacji na zasoby sieciowe.

Jedną z wyróżniających się funkcji narzędzia Opera Dragonfly jest zdalne debugowanie, dzięki któremu na komputerze desktop można np. debugować strony WWW wyświetlane na telefonach komórkowych lub w telewizorach.

Pełna lista funkcji Opera Dragonfly jest zbyt długa, by ją tu zamieścić. Więcej informacji można znaleźć na poniższych stronach:

Opera Dragonfly jest aplikacją webową, automatycznie aktualizowaną po aktualizacji serwera. Jest to aplikacja open source na licencji Apache 2.0 license.

Jak uruchomić Opera Dragonfly?

Aby uruchomić Opera Dragonfly, wykonaj jedną z poniższych czynności:

Jak zamknąć Opera Dragonfly?

Aby zamknąć Opera Dragonfly, wykonaj jedną z poniższych czynności:

Czym jest konsola błędów?

Konsola błędów raportuje błędy napotykane przez Operę podczas renderowania stron WWW. Aby uniknąć nieporozumień, należy rozróżnić dwie podobne funkcje.

W Operze: konsola błędów
Z menu głównego Opery wybierz Strona > Narzędzia deweloperskie > Konsola błędów.
W Opera Dragonfly: panel „Błędy”
W Opera Dragonfly wybierz panel Błędy.

W skrócie, panel „Błędy” w Opera Dragonfly udostępnia lepsze informacje o kontekście, ale raportowanie błędów wykonywane jest tylko po otwarciu Opera Dragonfly. Z kolei konsola błędów Opery jest lepszym wyborem, gdy potrzebny jest pełny raport o błędach, które wystąpiły po otwarciu Opery.

Czym jest podgląd źródła?

Podgląd źródła jest prostym narzędziem umożliwiającym analizę i modyfikację stron WWW. Aby obejrzeć kod źródłowy przeglądanej strony WWW, wykonaj jedną z poniższych czynności:

Źródło strony wyświetlane jest na nowej karcie. Przeglądanie kodu jest łatwiejsze dzięki podświetlaniu składni. Podgląd źródła jest nie tylko przeglądarką, ale również edytorem umożliwiającym dokonywanie zmian na stronie. Tymczasowe zmiany można wykonywać nawet na stronach, które nie znajdują się na twoim komputerze. Jeśli strona znajduje się na twoim komputerze, wszelkie zmiany są trwałe. Jeśli nie - zmiany zapisywane są jedynie w pamięci podręcznej, a odświeżenie strony spowoduje przywrócenie oryginalnego kodu źródłowego.

Podgląd źródła zawiera dwa przyciski służące do modyfikacji strony i zapisywania zmian:

Jeśli do podglądu i edycji kodu źródłowego wolisz wykorzystywać inny program, możesz to ustawić w preferencjach.

Czym jest Opera Next?

Opera Next jest równoległą kompilacją Opery zawierającą najnowsze, przełomowe funkcje. Może być przydatna głównie dla deweloperów i testerów. Może być instalowana i uruchamiana niezależnie od podstawowej wersji Opery - wersje te nie wpływają na siebie. Aby uniknąć nieporozumień, Opera i Opera Next różnią się wyglądem:

Najistotniejszą różnicą Opera Next w stosunku do Opery jest inne zachowanie przeglądarki:

W domyślnej konfiguracji Opera Next jest uaktualniana po każdej publikacji nowej wersji poglądowej Opery na blogu Opera Desktop Team oraz po każdej publikacji wersji alfa i beta przeglądarki. Aby zmniejszyć częstotliwość aktualizacji i uaktualniać Opera Next tylko do wersji alfa i beta, odznacz opcję DownloadAllSnapshots i zapisz ustawienia.

Do codziennego i stabilnego przeglądania używaj Opery. Aby eksperymentować z najnowszymi i najlepszymi funkcjami - korzystaj z Opera Next.