Opera Software
 1. Paski narzędzi
 2. Menu
 3. Panele
 4. Szybkie wybieranie
 5. Zakładki
 6. Rozszerzenia
 7. Widżety Opery
 8. Notatki
 9. Geolokalizacja
 10. Opera Link
 11. Opera Turbo
 12. Opera Unite
 13. Blokowanie zawartości
 14. Ochrona przed oszustwami i złośliwym oprogramowaniem
 15. BitTorrent
 16. Tryby wyświetlania
 17. Narzędzia deweloperskie
 18. Preferencje
 19. Zaawansowane
 20. Advanced Preferences
 21. Zaawansowane
 22. Skórki
 23. Skróty klawiaturowe
 24. Mysz
 25. Funkcje głosowe
 26. Poczta i grupy dyskusyjne
 27. Kanały informacyjne
 28. Czat
 29. Okna dialogowe
 30. Automatyczna aktualizacja
 31. Tworzenie kopii zapasowej

Historia

Aby przejść do następnego lub poprzedniego slajdu, naciśnij Page Down lub Page Up.

„Historią” nazywane są wszystkie odwiedzone ostatnio strony WWW. Opera przechowuje informacje o tych stronach, dzięki czemu możesz do nich szybko powrócić. Najprostszym sposobem korzystania z historii przeglądania jest używanie przycisku „Wstecz” (), ale nie jest to sposób jedyny. Strony przechowywane w historii możesz przeszukiwać na podstawie dat ostatnich odwiedzin lub na podstawie zawartych w nich treści.

Jeśli jest to możliwe, strony historii przechowywane są w pamięci podręcznej. Aby wyświetlić zawartość pamięci podręcznej, wpisz w polu adresu opera:cache. Elementy historii usuwane są z pamięci podręcznej zgodnie z ustawieniami wybranymi w oknie preferencji.

Historia jest chronologiczna

Aby wyświetlić historię globalną, wpisz w polu adresu opera:history. Możesz również otworzyć panel „Historia” (skrót: Ctrl + H), w którym historia podzielona jest na kategorie: „Dzisiaj”, „Wczoraj”, „Wcześniej w tym tygodniu”, „Wcześniej w tym miesiącu” oraz „Dawniej”.

Podczas przeglądania, na podstawie pełnego tekstu odwiedzanych stron WWW, Opera tworzy przeszukiwalną bazę danych. Aby uzyskać dostęp do tej bazy, wpisz słowo kluczowe (dowolne hasło występujące na szukanej stronie) w polu adresu przeglądarki lub w polu „Znajdź” panelu „Historia”. Te same dane dostępne są na stronie opera:historysearch.

Historia wpisanych adresów

Historia wpisanych adresów jest szczególną kategorią historii - obejmuje tylko adresy wpisane bezpośrednio w polu adresu. Nie są w niej zapisywane adresy odwiedzane np. w wyniku klikania odnośników. Historię wpisanych adresów możesz wyświetlić klikając strzałkę dostępną po prawej stronie pola adresu lub, jeśli pole adresu jest aktywne, naciskając klawisz „strzałka w dół” na klawiaturze. Usługa Opera Link umożliwia współdzielenie historii wpisanych adresów pomiędzy różnymi komputerami i urządzeniami.

Preferencje

Ustawienia > Preferencje > Zaawansowane > Historia

Zapamiętywanie odwiedzanych adresów i autouzupełnianie.

Możesz określić maksymalną liczbę odwiedzonych adresów, które mają być zapamiętane przez Operę. Pamiętaj jednak, że bardzo duża historia może spowodować dłuższe uruchamianie Opery.

Aby usunąć historię globalną, naciśnij .

Zapamiętywanie treści odwiedzanych stron

Włączenie opcji „Zapamiętuj treść odwiedzanych stron” aktywuje funkcję pełnego tekstowego przeszukiwania historii.

Pamięć podręczna RAM

Opera przechowuje ostatnio odwiedzone strony w pamięci komputera, aby szybciej je wyświetlać podczas kolejnych wizyt. Zalecamy korzystanie z automatycznego zarządzania pamięcią.

Pamięć podręczna na dysku

Odwiedzane strony są przechowywane zarówno w pamięci, jak i na dysku twardym, dzięki czemu są one dostępne po ponownym uruchomieniu przeglądarki. Zwiększ rozmiar pamięci podręcznej na dysku, aby przechowywać większą liczbę lokalnych kopii stron, oraz aby zwiększyć czas ich przechowywania.

W domyślnej konfiguracji Opera przechowuje pełną zawartość stron WWW (treść, obrazki oraz inne elementy).

Aby usunąć przechowywane elementy z dysku, naciśnij . Aby Opera automatycznie czyściła pamięć podręczną podczas każdego zamykania, zaznacz opcję „Opróżniaj przy zamykaniu”.

Uwaga: ustawienie zerowej wielkości dyskowej pamięci podręcznej nie oznacza, że na dysku nie będą zapisywane żadne informacje - Opera będzie unikać zapisywania danych, na ile będzie to możliwe.

Sprawdzanie, czy przechowywane strony zaktualizowano na serwerze

Podczas ponownych odwiedzin stron WWW, Opera pobiera ich aktualne wersje, nawet jeśli większość treści nie jest zbyt często aktualizowana. Rzadsze sprawdzanie zmian może przyspieszyć przeglądanie.

Uwaga: w przypadku ustawienia rzadkiego sprawdzania zmian, czasami może zaistnieć konieczność ręcznego odświeżenia strony, aby wyświetlić jej aktualną zawartość.