Opera Software
 1. Paski narzędzi
 2. Menu
 3. Panele
 4. Szybkie wybieranie
 5. Zakładki
 6. Rozszerzenia
 7. Widżety Opery
 8. Notatki
 9. Geolokalizacja
 10. Opera Link
 11. Opera Turbo
 12. Opera Unite
 13. Blokowanie zawartości
 14. Ochrona przed oszustwami i złośliwym oprogramowaniem
 15. BitTorrent
 16. Tryby wyświetlania
 17. Narzędzia deweloperskie
 18. Preferencje
 19. Zaawansowane
 20. Advanced Preferences
 21. Zaawansowane
 22. Skórki
 23. Skróty klawiaturowe
 24. Mysz
 25. Funkcje głosowe
 26. Poczta i grupy dyskusyjne
 27. Kanały informacyjne
 28. Czat
 29. Okna dialogowe
 30. Automatyczna aktualizacja
 31. Tworzenie kopii zapasowej

Geolokalizacja

Aby przejść do następnego lub poprzedniego slajdu, naciśnij Page Down lub Page Up.

Co to jest geolokalizacja? Dlaczego geolokalizacja jest przydatna?

Geolokalizacja jest procesem określania twojego położenia na Ziemi. Choć koncepcja geolokalizacji jest często powiązana z techniką GPS, istnieje więcej sposobów określenia twojego położenia, gdy korzystasz z Internetu. Na przykład twój adres internetowy (adres IP) może być wykorzystany do przybliżonego określenia, gdzie jesteś, nawet bez stosowania zaawansowanych technik geolokalizacji.

Przypuśćmy, że chcesz określić swoje położenie precyzyjniej, niż jest to możliwe dzięki wykorzystaniu twojego adresu IP. Na przykład witryna może potrzebować informacji o twoim położeniu, aby wyświetlić mapę okolicy albo odnaleźć pobliską restaurację lub hotel. Przeglądarka Opera może wysłać witrynie przybliżone informacje o twoim położeniu dzięki Usługom Geolokalizacyjnym Google (ang. Google Location Services - GLS). Opera zawsze będzie prosić o wyrażenie zgody, a twoja prywatność zawsze będzie respektowana.

Jak włączyć tę funkcję?

Gdy po raz pierwszy odwiedzisz witrynę wymagającą danych geolokalizacyjnych, zostaną wyświetlone warunki korzystania z usług geolokalizacyjnych Google. Jeśli wyrazisz na nie zgodę, usługa zostanie aktywowana.

Za każdym razem, gdy odwiedzisz stronę wymagającą danych geolokalizacyjnych, Opera wyświetlai odpowiednią informację i umożliwi dokonanie wyboru, czy chcesz zezwolić na wysłanie informacji o położeniu, czy też nie.

Jeśli za pierwszym razem nie wyrazisz zgody na warunki korzystania z usług geolokalizacyjnych Google, ale później zmienisz zdanie, przejdź do Ustawienia > Preferencje > Zaawansowane > Sieć i zaznacz opcję „Włącz geolokalizację”.

Jak wyłączyć tę funkcję?

Możesz odrzucić warunki świadczenia usług geolokalizacyjnych Google lub przejdź do Ustawienia > Preferencje > Zaawansowane > Sieć i odznacz opcję „Włącz geolokalizację”.

Jak działa geolokalizacja? Jak dobrze działa?

To zależy od urządzenia i sposobu, w jaki łączy się ono z Internetem.

Jeśli urządzenie jest komputerem desktopowym, bez połączenia bezprzewodowego, do określenia jego położenia wykorzystywany jest adres IP i wynik jest raczej niedokładny.

W celu określenia położenia notebooka lub innego urządzenia bezprzewodowego, Opera może dodatkowo wysłać następujące informacje z najbliższego punktu dostępowego Wi-Fi:

Baza danych znanych punktów dostępowych Wi-Fi oraz ich zmierzonych sił sygnałów daje całkiem precyzyjne dane o położeniu. Powodzenie tej metody w dużym stopniu zależy od koncentracji znanych punktów dostępowych.

Jeśli urządzenie jest podłączone do sieci komórkowej, dane geolokalizacyjne mogą zawierać identyfikatory najbliższych stacji bazowych i informacje o sile ich sygnałów. Jeśli urządzenie ma wbudowaną obsługę GPS, położenie może być ustalone za pomocą techniki GPS.

Do określenia położenia urządzenia mogą być użyte dowolne lub wszystkie z powyższych metod, jeśli tylko urządzenie ma wystarczającą łączność. W dalszym tekście określamy te dane jako „informacje o położeniu”.

Jak poznam, że strona korzysta z informacji o położeniu?

Gdy po raz pierwszy odwiedzisz stronę korzystającą z danych geolokalizacyjnych, Opera wyświetli odpowiednią informację, a ty zdecydujesz, czy chcesz zezwolić na wysłanie informacji o położeniu, czy też nie. Następnie w pasku adresu tej strony wyświetlana będzie pinezka. Kliknięcie pinezki powoduje otwarcie preferencji dla witryny, gdzie możesz wybrać jedną z następujących opcji geolokalizacji: "Tak", "Nie" lub "Zawsze pytaj". Domyślnym ustawieniem jest "Zawsze pytaj".

Jak chroniona jest moja prywatność?

Za każdym razem, gdy strona żąda danych geolokalizacyjnych, Opera wyświetla odpowiednią informację i umożliwia dokonanie wyboru, czy chcesz zezwolić na wysłanie informacji o położeniu, czy też nie.

Za twoją zgodą Opera przekazuje dane o położeniu usługom geolokalizacyjnym Google i wysyła stronie przybliżone informacje o szerokości i długości geograficznej. Opera nie przechowuje informacji o położeniu, nie są też tworzone żadne ciasteczka. Za każdym razem, gdy wymagane są informacje o twoim położeniu, informacje o położeniu są ponownie określane.

W skład danych przekazywanych usługom Google wchodzą informacje o położeniu oraz o nadanym przez Google losowym identyfikatorze klienta (opera:config#Geolocation|AccessToken), który wygasa po upływie dwóch tygodni. Identyfikator klienta wykorzystywany jest do rozróżniania żądań, a nie do identyfikacji użytkownika. Dane przekazywane usługom Google są zarządzane zgodnie z Polityką Prywatności Google.

Informacje o położeniu wysyłane do witryny są zarządzane zgodnie z polityką prywatności tej witryny. Obowiązkiem witryny jest rozporządzanie tymi informacjami zgodnie ze specyfikacją W3C: Geolocation API Specification.

Oświadczenie prywatności firmy Opera Software (po angielsku)