Opera Software
 1. Paski narzędzi
 2. Menu
 3. Panele
 4. Szybkie wybieranie
 5. Zakładki
 6. Rozszerzenia
 7. Widżety Opery
 8. Notatki
 9. Geolokalizacja
 10. Opera Link
 11. Opera Turbo
 12. Opera Unite
 13. Blokowanie zawartości
 14. Ochrona przed oszustwami i złośliwym oprogramowaniem
 15. BitTorrent
 16. Tryby wyświetlania
 17. Narzędzia deweloperskie
 18. Preferencje
 19. Zaawansowane
 20. Advanced Preferences
 21. Zaawansowane
 22. Skórki
 23. Skróty klawiaturowe
 24. Mysz
 25. Funkcje głosowe
 26. Poczta i grupy dyskusyjne
 27. Kanały informacyjne
 28. Czat
 29. Okna dialogowe
 30. Automatyczna aktualizacja
 31. Tworzenie kopii zapasowej

Okna dialogowe

Aby przejść do następnego lub poprzedniego slajdu, naciśnij Page Down lub Page Up.

W tym dokumencie opisano wybrane okna dialogowe Opery.

Okno startowe

Jeżeli podczas każdego uruchomienia Opery chcesz określać, które strony mają zostać wyświetlone, włącz okno startowe w preferencjach ogólnych. Jeśli Opera zakończy swoja pracę w sposób nieoczekiwany, wówczas podczas następnego uruchomienia okno startowe zostanie wyświetlone niezależnie od ustawień.

Porada: Jeśli podczas uruchamiania Opery pojawią się problemy, spróbuj uruchomić ją bez otwierania okien.

Sesje

Dowolny zestaw otwartych stron WWW, np. ulubionych serwisów internetowych, można zapisać jako „sesję” Opery. Strony zapisane w postaci sesji można ponownie otworzyć podczas uruchamiania Opery lub podczas innej sesji.

Wyczyść historię przeglądania

To okno dialogowe umożliwia usunięcie wszelkich informacji związanych z przeglądaniem sieci. Zanim skorzystasz z tej możliwości upewnij się, że wiesz co robisz, aby nie usunąć niechcący przydatnych danych.

Ostrzeżenie: Po wyczyszczeniu historii przeglądania konieczne będzie ponowne wprowadzenie haseł oraz ustawienie preferencji na witrynach WWW.

Dowiedz się więcej o bezpieczeństwie i prywatności na współdzielonym komputerze (po angielsku)

Wygląd

Korzystając z okna „Wygląd” można całkowicie zmienić wygląd Opery.

Skórka Za pomocą jednego kliknięcia zmień wygląd lub schemat kolorów
Panele Wybierz, które panele mają być widoczne i gdzie mają być umieszczone
Paski narzędzi Wybierz, które paski narzędzi mają być widoczne i gdzie mają być umieszczone
Przyciski Dodaj lub zmień układ elementów pasków narzędzi

Raport dotyczący błędu

Jeśli Opera nieoczekiwanie zakończy pracę, zostanie wyświetlone okno z pytaniem, czy chcesz wysłać zgłoszenie problemu. Zgłoszenie zawiera szczegóły techniczne błędu oraz komentarz, który możesz dodać. Dzięki zgłoszeniom błędów Opera może być jeszcze bardziej stabilna i niezawodna. Aby wysłać informacje dotyczące błędu, po prostu kliknij „Wyślij raport”.

Zgłoś problem z witryną

Niektóre witryny i serwisy WWW mogą działać w Operze niezgodnie z oczekiwaniami. Może to być spowodowane przez autorów tych witryn, którzy przygotowali je dla jednej, określonej przeglądarki internetowej.

Jeśli natkniesz się na nieprawidłowo wyświetlaną lub nieprawidłowo zachowującą się witrynę, powiadom nas o tym korzystając z tego okna dialogowego. Pamiętaj, aby zgłaszana strona była wyświetlana na aktywnej karcie. Określ, na ile poważny jest zgłaszany problem i dodaj odpowiedni komentarz, jeśli uznasz, że może on pomóc w rozpoznaniu problemu.

Aby ułatwić znalezienie przyczyn problemu, niektóre informacje dotyczące twojego komputera oraz ustawień przeglądarki zostaną przesłane do firmy Opera Software. Kliknij przycisk „Szczegóły”, aby sprawdzić, jakie to informacje.

W przypadku znalezienia błędu związanego z przeglądarką zgłoś informację o błędzie.

Pobierz plik

Okno pobierania plików zostaje wyświetlone, gdy rozpoczniesz pobieranie pliku.

Kliknij przycisk „Otwórz” , aby zapisać plik w katalogu pobieranych plików, a po zakończeniu pobierania otworzyć go automatycznie.

Kliknij przycisk „Zapisz”, aby zachować plik w wybranym katalogu. Po zakończeniu pobierania możesz uruchomić (otworzyć) plik poprzez dwukrotne kliknięcie jego nazwy wyświetlonej na panelu pobierania.

Uwaga: przed otwarciem lub uruchomieniem pobranego pliku sprawdź go za pomocą oprogramowania antywirusowego.

Dowiedz się więcej o preferencjach pobierania.

Usuwanie wiadomości

Wiadomości, które usuwasz z normalnych widoków, nie są naprawdę usuwane. Zamiast tego przenoszone są one do „Kosza”. Aby odzyskać usuniętą wiadomość, otwórz widok „Kosz” i kliknij przycisk „Odzyskaj”.

Aby trwale usunąć wiadomość, usuń ją z „Kosza”. Aby usunąć wszystkie wiadomości znajdujące się w „Koszu”, kliknij prawym przyciskiem myszy panel „Poczta” i wybierz polecenie „Opróżnij kosz”.

Certyfikaty

Certyfikaty służą do weryfikacji bezpieczeństwa serwisów WWW. W większości przypadków certyfikaty są ważne i możesz bezpiecznie kontynuować swoje transakcje.

Jeżeli certyfikat wzbudza jakiekolwiek wątpliwości, Opera wyświetli odpowiednie ostrzeżenie. Możesz w takim wypadku zaakceptować lub odrzucić certyfikat, jednak w przypadku jego akceptacji nie ma pewnej gwarancji bezpieczeństwa nawiązanego połączenia.

Ważność certyfikatu serwera wygasła

Certyfikaty, podobnie jak karty kredytowe, mają określoną datę ważności i muszą być regularnie odnawiane przez obsługę serwisu WWW.

Zaakceptowanie certyfikatu, którego ważność wygasła, nie musi oznaczać zmniejszenia bezpieczeństwa dokonywanych transakcji. Powinieneś jednak wziąć pod uwagę swoje zaufanie do określonego serwisu oraz czas, jaki upłynął od wygaśnięcia certyfikatu.

Nieprawidłowa nazwa certyfikatu

Certyfikaty wystawiane przez ośrodki certyfikacji są zatwierdzane do użytku przez jeden serwis. Serwisy WWW nie mogą pożyczać sobie nawzajem certyfikatów, gdyż byłoby to niezgodne z koncepcją certyfikatów.

Nie zaleca się akceptowania certyfikatów należących do innych serwisów.

Nie odnaleziono wystawcy certyfikatu

Certyfikaty są podpisywane przez ośrodki certyfikacji. Na przykład bezpieczna wersja witryny Uniwersytetu w Oslo jest autoryzowana przez organizację Thawte.

Jeżeli wystawca certyfikatu nie zostanie odnaleziony na twojej liście ośrodków certyfikacji, nie powinieneś akceptować tego certyfikatu jeśli nie masz pełnego zaufania do odwiedzanej witryny.

Niektóre certyfikaty są podpisywane przez same siebie, tzn. wystawiane są przez obsługę witryny, a nie przez ośrodek certyfikacji. Jeżeli taki certyfikat został np. wystawiony przez twojego pracodawcę, możesz go uznać za bezpieczny.

Jeżeli jesteś pewien, że wystawca certyfikatu jest godny zaufania i chcesz, aby wszystkie witryny poświadczane przez tego wystawcę były uznawane za bezpieczne, zainstaluj certyfikat i dodaj jego wystawcę do listy ośrodków certyfikacji.

Porada: Aby wyświetlić listę ośrodków certyfikacji, kliknij przycisk „Menedżer certyfikatów…” dostępny w preferencjach bezpieczeństwa.

Dowiedz się więcej o zabezpieczeniach (po angielsku).