Opera Software
 1. Paski narzędzi
 2. Menu
 3. Panele
 4. Szybkie wybieranie
 5. Zakładki
 6. Widżety
 7. Notatki
 8. Opera Link
 9. Blokowanie zawartości
 10. Ochrona przed oszustwami
 11. BitTorrent
 12. Tryby wyświetlania
 13. Narzędzia dla deweloperów
 14. Preferencje
 15. Zaawansowane
 16. Mysz
 17. Poczta i grupy dyskusyjne
 18. Kanały informacyjne
 19. Czat
 20. Okna dialogowe
 21. Tworzenie kopii zapasowej

Tryby wyświetlania

Opera może pracować w kilku różnych trybach wyświetlania dostosowanych do różnego sprzętu oraz różnych przyzwyczajeń użytkowników.

Aby przejść do następnego lub poprzedniego slajdu, naciśnij Page Down lub Page Up.

Dwa z oferowanych trybów są szczególnie przydatne dla użytkowników notebooków. Są to: tryb pełnoekranowy oraz „dopasuj do szerokości”.

Dopasuj do szerokości

Silnik renderujący Opery potrafi elastycznie przeformatowywać dowolne strony WWW. Wiele takich stron stworzono z myślą o określonej rozdzielczości ekranu. „Dopasuj do szerokości” dostosowuje rozmiar strony do dostępnej na ekranie przestrzeni.

Dopasowywanie do szerokości można włączyć na stałe w preferencjach stron WWW.

Funkcję „dopasuj do szerokości” można szybko włączać i wyłączać. Gdy natkniesz się na zbyt szeroką stronę, naciśnij Ctrl+F11 lub przejdź do Widok > Dopasuj do szerokości.

Pełny ekran

W trybie pełnoekranowym do wyświetlania stron wykorzystywany jest cały ekran monitora. Z widoku usuwane są wszystkie paski narzędzi oraz menu, a do poruszania się po sieci oraz używania innych funkcji Opery można wykorzystać menu kontekstowe, gesty myszy oraz skróty klawiaturowe.

Tryb pełnoekranowy można włączyć na kilka sposobów: naciskając F11, wybierając polecenie Widok > Pełny ekran lub wybierając tę opcję z menu kontekstowego strony WWW. Za pomocą F11 oraz menu kontekstowego można również powrócić do zwykłego widoku.

Opera Show

Jeśli strona WWW została przygotowana dla trybu prezentacyjnego (za pomocą specjalnego arkusza stylów dla typu "projection"), przełączenie do trybu pełnoekranowego zamienia Operę w narzędzie prezentacyjne. Do poruszania się po prezentacji służą klawisze Page Up i Page Down.

Tryb „kiosk”

Operę można uruchomić ze specjalnym przełącznikiem w wierszu poleceń: -kioskmode. W trybie kiosk strony wyświetlane są na pełnym ekranie. Funkcje przeglądarki dostępne dla użytkownika mogą być dowolnie ograniczane przez administratora, dzięki czemu staje się ona idealnym narzędziem dla szkół, bibliotek, punktów informacyjnych, czy terminali bankowych.

Mały ekran

W trybie „mały ekran” strona wyświetlana jest tak, jak w Operze zainstalowanej w telefonie komórkowym lub innym urządzeniu przenośnym. Funkcja ta jest szczególnie przydatna dla projektantów serwisów WWW, którym zależy na prawidłowym wyświetlaniu zawartości na różnych platformach sprzętowych. Aby włączyć tryb małoekranowy, wybierz polecenie Widok > Mały ekran.

Tryb „mały ekran” może być również przydatny do dopasowywania do dostępnej przestrzeni stron umieszczonych na panelach WWW.

Podgląd wydruku

W trybie podglądu wydruku strony wyświetlane są tak, jak będą wyglądać na wydruku. Aby włączyć podgląd wydruku, naciśnij Shift+P lub użyj polecenia Plik > Podgląd wydruku.

Dowiedz się więcej